Vishay/Dale RNC50J1101BSRSL
RNC50J1101BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1101BSRSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1101BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1101BSRSL
QUANTITY
RNC50J1101BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1101BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1101BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1101BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1101BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1101BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1101BSRSL
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 4A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 46PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 23+GND datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20TSSOP datasheet.pdf
11.2 X 60 YD BULK datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf