Vishay/Dale RNC50J1102BRRE6
RNC50J1102BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1102BRRE6
Brief Description
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1102BRRE6.pdf
Availability of RNC50J1102BRRE6
QUANTITY
RNC50J1102BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1102BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1102BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1102BRRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1102BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1102BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1102BRRE6
UNPRINTED MARKER CARDS datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL 200MSPS 48TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMD datasheet.pdf
MOTORIZED READER datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9609 40MSPS datasheet.pdf
ICL 220 OHM 25% 1A 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
IC REG PWM CONV AC/DC TO-220F-6 datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf