Vishay/Dale RNC50J1103DSBSL
RNC50J1103DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1103DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1103DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1103DSBSL
QUANTITY
RNC50J1103DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1103DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1103DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1103DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1103DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1103DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1103DSBSL
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW 1.65V SPDT DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
IC DUAL GP LV COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 32COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.25UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HI SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf