Vishay/Dale RNC50J1103FSB14
RNC50J1103FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1103FSB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1103FSB14.pdf
Availability of RNC50J1103FSB14
QUANTITY
RNC50J1103FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1103FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1103FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1103FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1103FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1103FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1103FSB14
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-JACK RG316 12" datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 19SKT CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V5 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CABLE USB-A TO MICRO USB-B 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf