Vishay/Dale RNC50J1111BSB14
RNC50J1111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1111BSB14
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1111BSB14.pdf
Availability of RNC50J1111BSB14
QUANTITY
RNC50J1111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1111BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1111BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1111BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1111BSB14
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
SENSOR DGTL UV INDEX 10QFN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E FAR RED SMD datasheet.pdf
5600UF 100V 40X50 datasheet.pdf