Vishay/Dale RNC50J1112BSBSL
RNC50J1112BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1112BSBSL
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1112BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1112BSBSL
QUANTITY
RNC50J1112BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1112BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1112BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1112BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1112BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1112BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1112BSBSL
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf