Vishay/Dale RNC50J1112FSB14
RNC50J1112FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1112FSB14
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1112FSB14.pdf
Availability of RNC50J1112FSB14
QUANTITY
RNC50J1112FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1112FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1112FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1112FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1112FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1112FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1112FSB14
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 500MA MINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 21POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC PLL AUD CLK SYNTHESIZER 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.620" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf