Vishay/Dale RNC50J1113BSBSL
RNC50J1113BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1113BSBSL
Brief Description
RES 111K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1113BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1113BSBSL
QUANTITY
RNC50J1113BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1113BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1113BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1113BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1113BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1113BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1113BSBSL
SWITCH SLIDE SPST 10A 125V datasheet.pdf
MOTOR STEPPER 5.7VDC 1.8DEG BI datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 5A PW-MOLD2 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CHOKE TOROID 1.0MH 25A VERT datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
IC COPIER SIGNAL 10BIT TSSOP datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf