Vishay/Dale RNC50J1132FSBSL
RNC50J1132FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1132FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1132FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1132FSBSL
QUANTITY
RNC50J1132FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1132FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1132FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1132FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1132FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1132FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1132FSBSL
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 2012 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 7.5MSPS DUAL 28-TQFN datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf