Vishay/Dale RNC50J1150BSB14
RNC50J1150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1150BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 115 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1150BSB14.pdf
Availability of RNC50J1150BSB14
QUANTITY
RNC50J1150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1150BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1150BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1150BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1150BSB14
BOX ABS ALMOND 2.13"L X 1.38"W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
2.0 WTB HEADER ASSY ST 13CKT datasheet.pdf
C-GRID DRSW RA T/H HDR. 72CKT datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 600MA 500 MOHM datasheet.pdf