Vishay/Dale RNC50J1151BSRE6
RNC50J1151BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1151BSRE6
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1151BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1151BSRE6
QUANTITY
RNC50J1151BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1151BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1151BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1151BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1151BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1151BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1151BSRE6
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 16PORT 484FCBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf