Vishay/Dale RNC50J1152BSBSL
RNC50J1152BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1152BSBSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1152BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1152BSBSL
QUANTITY
RNC50J1152BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1152BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1152BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1152BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1152BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1152BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1152BSBSL
RES 0.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 60POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 210POS .050 SMD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.69"L X 5.32"W datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf