Vishay/Dale RNC50J1153BSB14
RNC50J1153BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1153BSB14
Brief Description
RES 115K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1153BSB14.pdf
Availability of RNC50J1153BSB14
QUANTITY
RNC50J1153BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1153BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1153BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1153BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1153BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1153BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1153BSB14
SCR DBL LOSCR 1400V 45A ADDAPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight VQFN024V4040 datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf