Vishay/Dale RNC50J1153FMRSL
RNC50J1153FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1153FMRSL
Brief Description
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1153FMRSL.pdf
Availability of RNC50J1153FMRSL
QUANTITY
RNC50J1153FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1153FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1153FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1153FMRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1153FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1153FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J1153FMRSL
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0603 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KVM DAISY-CHAIN CBL SWITCHES 15' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
AREA REFL PNP IR 20CM WR SEL 2MS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G BLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf