Vishay/Dale RNC50J1170BSRE6
RNC50J1170BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1170BSRE6
Brief Description
RES 117 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1170BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1170BSRE6
QUANTITY
RNC50J1170BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1170BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1170BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1170BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1170BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1170BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1170BSRE6
FLEX CABLE - AFJ07A/AE07/AFJ07A datasheet.pdf
TRANS PNP 90V 10A TO-220FP datasheet.pdf
TERM BLOCK SIDE ENTRY 3POS T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf