Vishay/Dale RNC50J1180FSB14
RNC50J1180FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1180FSB14
Brief Description
RES 118 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1180FSB14.pdf
Availability of RNC50J1180FSB14
QUANTITY
RNC50J1180FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1180FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1180FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1180FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1180FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1180FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1180FSB14
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.4A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 33 OHM 0603 datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf