Vishay/Dale RNC50J1182FPRSL
RNC50J1182FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1182FPRSL
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1182FPRSL.pdf
Availability of RNC50J1182FPRSL
QUANTITY
RNC50J1182FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1182FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1182FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)