Vishay/Dale RNC50J1183BSB14
RNC50J1183BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1183BSB14
Brief Description
RES 118K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1183BSB14.pdf
Availability of RNC50J1183BSB14
QUANTITY
RNC50J1183BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1183BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1183BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1183BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1183BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1183BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1183BSB14
RES 43 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW ALF2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3.3MM datasheet.pdf