Vishay/Dale RNC50J11R0BSB14
RNC50J11R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J11R0BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J11R0BSB14.pdf
Availability of RNC50J11R0BSB14
QUANTITY
RNC50J11R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J11R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J11R0BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J11R0BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J11R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J11R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J11R0BSB14
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK TS35 110VAC KRG datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C 1CH TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 58POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUTOFF STRIKER datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf