Vishay/Dale RNC50J11R0FSB14
RNC50J11R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J11R0FSB14
Brief Description
RES 11 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J11R0FSB14.pdf
Availability of RNC50J11R0FSB14
QUANTITY
RNC50J11R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J11R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J11R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J11R0FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J11R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J11R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J11R0FSB14
IC BUS SWITCH 24 1X2 114FBGA datasheet.pdf
CONN D-SUB LATCH SLIDE CLIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 150' datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X5 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 9MM datasheet.pdf