Vishay/Dale RNC50J11R3FSRSL
RNC50J11R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J11R3FSRSL
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J11R3FSRSL.pdf
Availability of RNC50J11R3FSRSL
QUANTITY
RNC50J11R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J11R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J11R3FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J11R3FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J11R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J11R3FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J11R3FSRSL
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 385KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.7V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.3A 105 MOHM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.187" 5MM 3LD datasheet.pdf
42+42 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
WIRELESS CHARGER 5W datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP G50 ZINC datasheet.pdf
1500UF 100V 30X25 datasheet.pdf
22000UF 16V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf