Vishay/Dale RNC50J11R5FSBSL
RNC50J11R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J11R5FSBSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J11R5FSBSL.pdf
Availability of RNC50J11R5FSBSL
QUANTITY
RNC50J11R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J11R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J11R5FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J11R5FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J11R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J11R5FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J11R5FSBSL
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 1.35MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf