Vishay/Dale RNC50J1200BSRE6
RNC50J1200BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1200BSRE6
Brief Description
RES 120 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1200BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1200BSRE6
QUANTITY
RNC50J1200BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1200BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1200BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1200BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1200BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1200BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1200BSRE6
IC XDCP 100-TAP 10K EE 8-SOIC datasheet.pdf
IC MIXER 400MHZ-2.5GHZ UP 6SMINI datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 3V 20% 0402 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 20% 480VAC AXI datasheet.pdf