Vishay/Dale RNC50J1212BSR36
RNC50J1212BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1212BSR36
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1212BSR36.pdf
Availability of RNC50J1212BSR36
QUANTITY
RNC50J1212BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1212BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1212BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1212BSR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1212BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1212BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J1212BSR36
CONN PIN HOOD EXT 41POS PANEL MT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 3M CONN MOD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
NOSG,STR,BF,USFT,CLO datasheet.pdf
SERIAL SERVER INTERFACE MODULE datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf