Vishay/Dale RNC50J1232BSRE6
RNC50J1232BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1232BSRE6
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1232BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1232BSRE6
QUANTITY
RNC50J1232BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1232BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1232BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1232BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1232BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1232BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1232BSRE6
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
ADAPTER PROG TOOLSTICK F530TPP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
H48-6C SHEET 640X320X1MM datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% AXIAL CAN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 29MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf