Vishay/Dale RNC50J1241DSRSL
RNC50J1241DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1241DSRSL
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1241DSRSL.pdf
Availability of RNC50J1241DSRSL
QUANTITY
RNC50J1241DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1241DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1241DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1241DSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1241DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1241DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1241DSRSL
IC REG LDO ADJ 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SGL 30MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SOLDERING/DESOLDERING KIT - 7PC datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CDMA 3 V Receiver IF Subsystem with Integrated Voltage Regulator IC datasheet.pdf