Vishay/Dale RNC50J1241DSRSL
RNC50J1241DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1241DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1241DSRSL.pdf
Availability of RNC50J1241DSRSL
QUANTITY
RNC50J1241DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1241DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1241DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1241DSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1241DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1241DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1241DSRSL
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT VERTICAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf