Vishay/Dale RNC50J1241FPRSL
RNC50J1241FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1241FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1241FPRSL.pdf
Availability of RNC50J1241FPRSL
QUANTITY
RNC50J1241FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1241FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1241FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1241FPRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1241FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1241FPRSL Details Description
Related parts for RNC50J1241FPRSL
VARISTOR 35.1V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC TRANSCVR DUAL N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Y5V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
VHDM LITE 8 ROW RAM WAFER 8CKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470K OHM 14DIP datasheet.pdf
RES 348 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf