Vishay/Dale RNC50J1242BRBSL
RNC50J1242BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1242BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1242BRBSL.pdf
Availability of RNC50J1242BRBSL
QUANTITY
RNC50J1242BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1242BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1242BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1242BRBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1242BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1242BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J1242BRBSL
CONN HEADER 7POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf