Vishay/Dale RNC50J1242BSRSL
RNC50J1242BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1242BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1242BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1242BSRSL
QUANTITY
RNC50J1242BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1242BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1242BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1242BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1242BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1242BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1242BSRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 VERT 6POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 2012 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf