Vishay/Dale RNC50J1262BSB14
RNC50J1262BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1262BSB14
Brief Description
RES 12.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1262BSB14.pdf
Availability of RNC50J1262BSB14
QUANTITY
RNC50J1262BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1262BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1262BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1262BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1262BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1262BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1262BSB14
CONN FPC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MT SOLDER datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 28-SSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 21POS .127M datasheet.pdf