Vishay/Dale RNC50J1270DSRSL
RNC50J1270DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1270DSRSL
Brief Description
RES 127 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1270DSRSL.pdf
Availability of RNC50J1270DSRSL
QUANTITY
RNC50J1270DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1270DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1270DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1270DSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1270DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1270DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1270DSRSL
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT STACK 17POS 2MM datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 10K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf