Vishay/Dale RNC50J1272BRRE6
RNC50J1272BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1272BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1272BRRE6.pdf
Availability of RNC50J1272BRRE6
QUANTITY
RNC50J1272BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1272BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1272BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1272BRRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1272BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1272BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1272BRRE6
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
15 CIR MTA156 EDGE CON F/T LF datasheet.pdf
CONN DIN R/2 MALE 48CKT datasheet.pdf
TERMINATION BLADE 5-CKT CLOSED datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf