Vishay/Dale RNC50J12R1FSB14
RNC50J12R1FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J12R1FSB14
Brief Description
RES 12.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J12R1FSB14.pdf
Availability of RNC50J12R1FSB14
QUANTITY
RNC50J12R1FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J12R1FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J12R1FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J12R1FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J12R1FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J12R1FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J12R1FSB14
CAP TACTILE RECTANGULAR RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
FLAT WASHER 1861V SERIES 7/16-28 datasheet.pdf
FULL METAL HOOD 9P T&S K SCR datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 24VDC datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.89" DIA BLACK datasheet.pdf