Vishay/Dale RNC50J12R4DSRE6
RNC50J12R4DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J12R4DSRE6
Brief Description
RES 12.4 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J12R4DSRE6.pdf
Availability of RNC50J12R4DSRE6
QUANTITY
RNC50J12R4DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J12R4DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J12R4DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J12R4DSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J12R4DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J12R4DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J12R4DSRE6
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 18A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HIGHLAND TERMINAL RING NON-INSUL datasheet.pdf
25+25 WAY M HORZ 3MM TAIL WOJS datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf