Vishay/Dale RNC50J1321BSRE6
RNC50J1321BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1321BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.32K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1321BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1321BSRE6
QUANTITY
RNC50J1321BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1321BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1321BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1321BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1321BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1321BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1321BSRE6
JUMPER-H2730TR/C2016L/X 3" datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SPST 4 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
KK 200 POL WAF ASSY 2599M08A5 datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO204AL datasheet.pdf