Vishay/Dale RNC50J1330FSRSL
RNC50J1330FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1330FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1330FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1330FSRSL
QUANTITY
RNC50J1330FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1330FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1330FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1330FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1330FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1330FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1330FSRSL
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.43A 470 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 12V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28SO datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
8370T111 TERM KNOCK OUT SPRING datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf