Vishay/Dale RNC50J1331BSRSL
RNC50J1331BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1331BSRSL
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1331BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1331BSRSL
QUANTITY
RNC50J1331BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1331BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1331BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1331BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1331BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1331BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1331BSRSL
CONN FMALE M12 3POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 LW SN/PB datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS STR .100" TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO216AA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 50A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC datasheet.pdf