Vishay/Dale RNC50J1350DSBSL
RNC50J1350DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1350DSBSL
Brief Description
RES 135 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1350DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1350DSBSL
QUANTITY
RNC50J1350DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1350DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1350DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)135
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1350DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1350DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1350DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1350DSBSL
GASKET LID FOR 1590L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
GUIDE STUDENT SMART SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
5130 APPLIANCE INLET FILTER 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SENSOR PRES 101.5PSI GAUGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf
25P F PC RIVETED datasheet.pdf
CRYSTAL 25MHZ 5PF SMD datasheet.pdf