Vishay/Dale RNC50J1351BSB14
RNC50J1351BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1351BSB14
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1351BSB14.pdf
Availability of RNC50J1351BSB14
QUANTITY
RNC50J1351BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1351BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1351BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1351BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1351BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1351BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1351BSB14
CONN SPADE TONGUE 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
VARISTOR 433V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf