Vishay/Dale RNC50J1351BSRE6
RNC50J1351BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1351BSRE6
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1351BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1351BSRE6
QUANTITY
RNC50J1351BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1351BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1351BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1351BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1351BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1351BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1351BSRE6
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE LCD EXT 10" W/451-00303 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 14-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 980UH 200MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG BLK 100' datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DSUB BACKSHELL SHIELD 37POS MET datasheet.pdf