Vishay/Dale RNC50J1370BSB14
RNC50J1370BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1370BSB14
Brief Description
RES 137 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1370BSB14.pdf
Availability of RNC50J1370BSB14
QUANTITY
RNC50J1370BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1370BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1370BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1370BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1370BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1370BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1370BSB14
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 14DFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 300UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 680MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 630 VDC RA datasheet.pdf