Vishay/Dale RNC50J1370DSB14
RNC50J1370DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1370DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1370DSB14.pdf
Availability of RNC50J1370DSB14
QUANTITY
RNC50J1370DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1370DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1370DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1370DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1370DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1370DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1370DSB14
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.025 WHITE 300' datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 260MW SOT723 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 499 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 520MA 230 MOHM datasheet.pdf