Vishay/Dale RNC50J1371BSB14
RNC50J1371BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1371BSB14
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1371BSB14.pdf
Availability of RNC50J1371BSB14
QUANTITY
RNC50J1371BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1371BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1371BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1371BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1371BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1371BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1371BSB14
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 4-SEG DISPLAY DRIVER 16SO datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.041DIA GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SPLICE END FEED THRU datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf