Vishay/Dale RNC50J1372FMRE6
RNC50J1372FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1372FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1372FMRE6.pdf
Availability of RNC50J1372FMRE6
QUANTITY
RNC50J1372FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1372FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1372FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1372FMRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1372FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1372FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1372FMRE6
IC MULTIPLEXER 8X1 18DIP datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 4" GRAY datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.89MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RECLOS FASTEN DL LOC 1"X3/4" BLK datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf