Vishay/Dale RNC50J1372FMRE6
RNC50J1372FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1372FMRE6
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1372FMRE6.pdf
Availability of RNC50J1372FMRE6
QUANTITY
RNC50J1372FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1372FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1372FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1372FMRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1372FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1372FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1372FMRE6
CORD COIL REVERSED 8-8 BLACK 14' datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.90V SC70-4 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 1-1/8" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf