Vishay/Dale RNC50J1372FSB14
RNC50J1372FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1372FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1372FSB14.pdf
Availability of RNC50J1372FSB14
QUANTITY
RNC50J1372FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1372FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1372FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1372FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1372FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1372FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1372FSB14
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL 64POS PCB datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
TL8012-S3, 220VAC, PTR, 4NC+1NO datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16DIP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf