Vishay/Dale RNC50J1380BSBSL
RNC50J1380BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1380BSBSL
Brief Description
RES 138 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1380BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1380BSBSL
QUANTITY
RNC50J1380BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1380BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1380BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)138
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1380BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1380BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1380BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1380BSBSL
BOX ABS ALMOND 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 850MA 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CUTTER CIRCULAR datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT SPLIT COVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HDM 9SMPO140F220O T datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf