Vishay/Dale RNC50J1380BSRSL
RNC50J1380BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1380BSRSL
Brief Description
RES 138 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1380BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1380BSRSL
QUANTITY
RNC50J1380BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1380BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1380BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)138
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1380BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1380BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1380BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1380BSRSL
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
PANEL END USE WITH 1598F SERIES datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 720MA 195 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 6.04 OHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
94579612 BUSHING, PRESS FIT DR datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 110C 200V BR datasheet.pdf