Vishay/Dale RNC50J1381BSBSL
RNC50J1381BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1381BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.38K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1381BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1381BSBSL
QUANTITY
RNC50J1381BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1381BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1381BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1381BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1381BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1381BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1381BSBSL
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 16BIT 4CH SERIAL ADC 16SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 14MM SMD datasheet.pdf
LED MOD COB 3500K 90CRI 4KLM datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 132 POS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC UF. RADIAL datasheet.pdf